Vyhledávání


Kontakt

SPOLEČNĚ
Odolena Voda

E-mail: info@spolecneov.cz

Pojďte SPOLEČNĚ měnit naše město k lepšímu

Městu chybí středisko volného času / Marie Hejhalová

09.04.2014 16:04

Město má zpracovaný „Strategický plán rozvoje města Odolena Voda“ z roku 2008, který jsem našla na webových stránkách. Zaujala mě informace, že město by chtělo mít zprovozněno komunitní centrum (středisko volného času) při místní faře a to do roku 2014.  Bohužel, do dnešního dne se nic nestalo a podobné centrum ve městě stále velmi citelně chybí. Malé děti se scházejí, kde se dá, starší děti se toulají po venku, spolky a sdružení se schází, kde je právě volný prostor, často jsou to prostory určené k jinému účelu, ale jinde jaksi není kde. Nemluvě o kulturních a společenských akcích, které se konají v ne příliš udržovaném, Klubu Aero či v maličkém Hálkově rodném domku. Zde vidím slabou stránku funkce města a nejenom z tohoto důvodu bych se ráda zasadila v dalším volebním období o vybudování nového Centra volného času v Odolene Vodě.

V centru volného času by bylo možné rozvíjet zájmové, vzdělávací a společensko-kulturní aktivity občanů (včetně dětí, mládeže a seniorů. Jednalo by se zejména o kulturní akce, které se nyní pořádají v neodpovídajících a nedůstojných prostorách po celé Odolene Vodě. Rovněž by probíhala organizace zájmových kroužků napříč všemi věkovými kategoriemi (jazyky, rekvalifikační kurzy, cvičení, herní odpoledne, přednášky a semináře atd.), vybudování klubovny pro náctileté, kteří se nyní nemají kde scházet a bloumají po městě.  Zároveň by bylo možné přestěhovat do nového centra městskou knihovnu, kde by byl větší a kulturnější prostor i s možností menší studovny. Dále zajištění odpočinku a relaxace v kavárně a přilehlé zahradě, která by v novém kulturním centru neměla rozhodně chybět.

Podobné centrum volného času si vybudovali v blízkých Měšicích, které jsou výrazně menší než Odolena Voda a  přesto jim Centrum funguje jako přirozené místo společenského a kulturního dění v obci.

Město Odolena Voda provedlo zásadní velké investice do funkčních zařízení (oprava bytových domů na Horním náměstí, nová školka a družina atd.) a nyní by se mohlo zaměřit na společenský život a na to, jak jej podpořit a jak nabídnout občanům nové aktivity. Pojďme si tedy společně vytvořit fungující Centrum volného času, kde se vždy rádi setkáme. Vhodné pozemky město vlastní, peníze v rozpočtu se doufejme, také najdou, jde už jen o to tuto investici podpořit v zastupitelstvu a dát jí prioritu.

Marie Hejhalová