Okénko starostky duben

08.04.2022

Vážení a milí občané,

dnešní informace, které jsem si pro vás připravila, jsou spojené s válkou na Ukrajině.

24. února jsem ráno slyšela zprávu v rádiu, že začala válka. Nemohla jsem tomu uvěřit....

Hned v pátek odpoledne jsem společně s radními města domluvila, že uvolníme 2 městské byty pro uprchlíky, maminky s dětmi. První, malý byt, nám pomohl zařídit pan Pavel Korčák a během dne tam již bydlela maminka s dvěma dětmi. Ve středu odpoledne ubytoval pan místostarosta Novotný rodinu s malým chlapcem do bytu 2+1. Čekali jsme k nim ještě další maminku s dítětem, ta ale nepřijela. Zprávy o ní nemáme.

V prvním březnovém týdnu jsme za pomoci paní Jany Horákové uspořádali materiálovou sbírku v Klubu Aero. Nosili jste hračky, oblečení, boty, drogerii, peřiny, kočárky, postýlky. Vznikl seznam nabídky nábytku. Sál Klubu byl v pátek navečer téměř plný. V sobotu přijel kamion a vše odvezl přímo na Ukrajinu.

Už v první den sbírky jsme vymysleli, že by bylo fajn, kdyby se rodiče s dětmi mohli někde scházet. Děti by si pohrály, maminky popovídaly a lépe by se jim v nové zemi zvykalo. Napadlo mě, že v Aeru je stále pěkný prostor, kde před lety fungovala soukromá školka. Jeden telefon, druhý telefon a večer přišla zpráva, že nám Aero prostor za symbolické nájemné ihned pronajme. Moje poděkování tady patří především panu prezidentovi Viktoru Sotonovi a panu viceprezidentovi Rostislavu Pilcovi. Oba zareagovali okamžitě. A my jsme mohli pokračovat. Podnikatel pan Pavel Moravec prostory vymaloval, Jana Horáková a dámy z technických služeb prostory uklidily, vyzdobily hračkami. Chyběla nám lednice a tu nám zdarma, úplně novou, věnoval pan Tomáš Hradec.

Mezitím na podatelně úřadu probíhala další sbírka, tentokrát zaměřená na trvanlivé potraviny, drogerii a hygienické potřeby. Opět jste nosili vše žádané. Potraviny máme pro uprchlíky ubytované přímo na Vodolce, ostatní zboží bude opět předáno ambasádě Ukrajiny, konkrétně do jejího skladu v Mratíně a poputuje na frontu.

Kulturní komise našeho města uspořádala na podporu Ukrajiny koncert v Opeře. Tři mladí umělci, Martin, Zuzana a Jakub Sadílkovi, ve věku 12-17 let, si pro nás připravili opravdu krásné vystoupení, bez nároku na honorář. Na začátku koncertu zazněla ukrajinská hymna, kterou Martin Sadílek aranžoval do úpravy pro housle a harfu. Výtěžek z koncertu ve výši 11 250 korun bude odeslán na transparentní účet, který zřídilo město. Nyní je na účtu přes 44 tisíc korun, zastupitelstvo města schválilo na svém zasedání dalších 60 tisíc korun. Celá částka bude odeslána na konto ukrajinské ambasády, který je zřízen pro pomoc na obranu země.

V současné době, kdy článek píši, sbíráme, na základě žádosti paní hejtmanky Středočeského kraje, lůžka, karimatky a spacáky. Stále je velká poptávka po ubytování.

Dveře herny Delfínek jsme poprvé otevřeli 14. 3. 2022 v 9 hodin ráno. Děti přišly v doprovodu maminek. Kluci i holčičky různého věku. Většina z nich se okamžitě rozeběhla k hračkám. Byl na ně skvělý pohled, oči jim svítily zase radostí ze hry a nových kamarádů. Herna bude otevřena vždy dopoledne od 8 do 11 hodin a odpoledne od 14 do 16 hodin. Všichni zde mají možnost se občerstvit, uvařit si kávu, čaj.

Je toho hodně, co se za posledních 18 dní stalo. Nejde vše popsat, nejde vyjmenovat všechny, kteří pomáhají. Velký dík patří našim dobrovolným hasičům, zmíním Patrika Kolbábka, který je zapojen do pomoci od prvního dne sbírky a stále je nám připraven pomoci. V Delfínku pomáhají dobrovolnice u dětí, paní Natalia Tsoka nám pomáhá překládat....

Určitě jsem nezmínila všechny, se kterými jsem za poslední dobu v kontaktu a nabízejí pomoc.

Děkuji vám všem, všem, kteří jste přinesli věci do materiální sbírky, kteří jste podpořili Ukrajinu financemi, kteří jste ubytovali ukrajinské uprchlíky ve svých bytech, domech, všem, kteří pomáháte tam, kde je zrovna potřeba. Jste skvělí, moc si vás vážím a z celého srdce vám moc a moc děkuji.

Je mi smutno, že kousek od nás začala válka, a je mi smutno, že umírají nevinní lidé a bohužel i děti.

Přeji nám všem, aby to všechno rychle skončilo. Mějte se pěkně a buďte stále zdraví a pomáhejte. V úctě k vám vaše starostka.